هارپ و زلزله هائیتی !!!

فوریه 10, 2010 at 4:48 ق.ظ. بیان دیدگاه

قبلا در این پست درباره هارپ مطلب گذاشته بودم . (اول برید و کامل بخونیدش بعد …… )

حالا این مقاله رو هم بخونید …… :

شایعات پیرامون پروژه هارپ و استفاده ایالات متحده از آن برای تولید زلزله، پس از زلزله ویران‌گر هائیتی با شدت بیشتری گسترش یافت. اما به نظر نمی‌رسد پروژه هارپ ربطی به زمین‌لرزه و مکانیسم آن داشته باشد.  اگر پیگیر رویدادهای مرتبط با زلزله هائیتی باشید، حتما تیترهای درشت برخی روزنامه‌ها توجه تان را جلب کرده است که زلزله هائیتی را آمریکایی‌ها با استفاده از سلاحی به نام هارپ ایجاد کرده‌اند. البته این بحث جدید نیست و حتی در مورد زلزله اخیر در هرمزگان نیز چنین شایعه‌ای مطرح شد…

جالب اینجاست که هیچ پایگاه یا مرجع علمی از ارتباط بین هارپ و زلزله سخن نگفته بود و فقط چند روزنامه و پایگاه اینترنتی مشخص اقدام به تبلیغ این موضوع می‌کردند؛ تا جایی‌که تیترهای درشتی از این موضوع را در روزنامه یا سایت خود منعکس می‌کردند.

اما قبل از بررسی صحت و سقم این اخبار کمی با پروژه هارپ آشنا شویم.

هارپ چیست؟

برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا High Frequency Active Auroral Research Program معروف به هارپ, یک پروژه پژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ برای بررسی و پژوهش درباره لایهٔ یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF و مطالعات معادن زیرزمینی با استفاده از امواج رادیویی تأسیس شده است

همچنین به دلیل محیط الکتریکی موجود در یونوسفیر از این لایه برای انعکاس امواج رادیوئی به اطراف زمین استفاده می شود.

به عنوان نمونه از این امواج در رادیوهای با موج کوتاه استفاده می شود.

سیستم هارپ (HAARP) طوری طراحی شده است که بر روی یونوسفیر تاثیر مستقیم داشته باشد. از نمونه‌های این تاثیرات قرمز و گداخته شدن و یا ذره بینی نمودن لایه را میتوان نام برد.

تاسیسات هارپ مشترکا توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس، و نزدیک به ۱۵ دانشگاه آمریکایی دیگر اداره و استفاده می‌شود. شرکت سازنده این تاسیسات، شرکت BAE Advanced Technologies است.

این سیستم در حال حاضر از یک مجموعه آنتن‌های مخصوص شامل ۱۸۰ برج آنتن آلومنیومی به ارتفاع ۵۰/۲۳ متر تشکیل شده که بر روی زمین پهناوری به مساحت ۲۳٬۰۰۰ متر مربع در آلاسکا نصب شده‌است. این آنتن‌ها امواج مافوق کوتاه ELF/ULF/VLF را با ۳٫۶ مگاوات تولید کرده و به یونوسفر می‌فرستند.

لایه یونسفر

لایه یونوسفر که ذرات باردار (یون ها) تشکیل دهنده آن است, یکی از طبقات بالای لایه اتمسفر است که از ارتفاع حدود 150 کیلومتری سطح زمین آغاز شده و تا 550 کیلومتری آن امتداد می‌یابد.(البته ممکن است برای این لایه اعداد دیگری هم گفته شود, علت هم این است که ارتفاع این لایه در ساعات شب و روز متفاوت است!)

این لایه که نقش حفاظتی بسیار‌مهمی برای زمین دارد، تشعشات خطرناک “ماورای بنفش” و «اکس ری» خورشید را  جذب کرده  و مانند سقفی از ورود آنها به زمین جلوگیری می نماید تا زندگی بر روی کره زمین امکان پذیر گردد. اگر این لایه به هر دلیلی دچار اختلال شود تاثیرات بسیار زیادی بر روی زمین گذاشته و زیستن را مختل می‌کند.

شایعات

اما زمین‌لرزه هائیتی را آمریکا با استفاده از سلاح مخوف «هارپ» به وجود آورده است، هدف نهایی آمریکا، ضربه زدن به ایران از طریق ایجاد زمین‌لرزه است، زمین‌لرزه ویران‌گر هائیتی نتیجه آشکار آزمایش سلاح‌هارپ توسط ارتش آمریکاست، رئیس‌جمهور ونزوئلا آمریکا را به دست داشتن در وقوع زلزله ویران‌گر هائیتی متهم کرد، زلزله هائیتی طبیعی نیست، پای هارپ در میان است و …
اشتباه نکنید این جملات تحلیل ما نیست بلکه آن‌چه خواندید، گزیده‌ای از تیترهایی است که در هفته‌های اخیر و پس از وقوع زلزله ویران‌گر کشور هائیتی درصدر اخبار رسانه‌های ایران و جهان قرار گرفت؛ با این مضمون که ایالات متحده آمریکا با استفاده از قدرت نظامی «هارپ»، چنین زلزله‌ای را در منطقه هائیتی ایجاد کرده است.

اما در کنار این، مطالعه مطلب زیر که به نقل از یکی از همین روزنامه‌های مشهور نقل می‌شود نیز خالی از لطف نیست. این گزارش هرگونه ارتباط بین هارپ و زلزله را نفی می‌کند؛ اما جالب اینجاست که این مطلب را همان روزنامه‌ای آماده کرده که طی دو هفته اخیر، تیترهای ارتباط زمین‌لرزه هائیتی و هارپ را با فونت درشت در صفحه اول خود منتشر کرده است!!
نظریات متعددی نیز در مورد خطرات پروژه، و یا استفاده از این تاسیسات بعنوان یک سلاح تاکنون عنوان گردیده‌است.از ایجاد وقوع زمین لرزه‌های متعدد در مناطق مختلف جهان، تا کنترل آب و هوا، ده‌ها ادعای مختلف در مورد پروژه هارپ عنوان گردیده‌است.
مشهورترین این ادعاها از طرف گزارش روزنامه پراودا در روسیه و نیز هوگو چاوز در سال ۲۰۱۰ مطرح گردید که در آن مدعی شدند آمریکا با این تاسیسات زلزله هائیتی را خلق کرد.
پیشتر، دومای روسیه در سال ۲۰۰۳ از وجود هارپ ابراز نگرانی کرده بودند. مشابها، برخی نیز مدعیند که توفان کاترینا توسط تاسیسات مشابه روسها ساخته گردید تا به آمریکا ضرر بزند.

مسئله این است توانستن یا نتوانستن

گرچه انتشار وسیع و گسترده این اخبار درسطح رسانه‌های جهان خود از زلزله‌ای مخوف خبری حکایت داشت که به نوعی درصدد القای قدرت بی چون و چرای نظامی آمریکا در جهان بود، اما نکته مهمی که افکار عمومی را با آن درگیر کرده این است که آیا به‌راستی دولت آمریکا واقعاً از چنین قدرتی برخوردار است و می‌تواند با استفاده از سلاح هارپ، زلزله سنگین و ویرانگری با قدرت 7.3 ریشتر در نقطه ای از زمین ایجاد کند و آیا در ابعاد علمی و سیاسی این مسئله تأیید شده که ایالات متحده می‌تواند چنین اقدامی را علیه کشورهای دیگر انجام دهد و از همه مهم‌تر آیا اصولاً چنین کاری شدنی است؟ همچنین اخبار منتشره در این باره تا چه حد از صحت خبری برخوردار است؟

این موضوع را در ابعاد علمی، تخصصی و سیاسی مورد واکاوی قرار داده‌ایم.

اصولا امواج آنتن‌ها پس از اصابت به یونوسفیر و بازگشت به زمین قادرند نه تنها عمق دریا بروند بلکه فراتر رفته و به اعماق زمین نیز وارد میشوند و عملکرد آن بمانند «رادیو ترموگرافی» (Radio Thermography) است که امروزه ژئولژیست‌ها برای اکتشافات مخازن مختلف شامل گاز و نفت استفاده می‌کنند. وقتی یک موج کوتاه «رادیو ترموگرافی» به داخل زمین فرستاده میشود به لایه‌های مختلف برخورد کرده و آن لایه‌ها را به لرزه می‌آورده و از لرزش صدایی با فرکانسی مخصوص تولید و به سطح زمین باز میگرداند و ژئولژیست‌ها از صدای بازگشتی قادرند مخازن زیرزمین را شناسایی کنند.


شانتاژ خبری هارپ

سایت‌های خبری متعددی موضوع هارپ را پوشش دادند و کوشیدند این موضوع را به نشانه بارزی از قدرت آمریکا تبدیل کنند، گرچه گفته می‌شود خود آمریکاییان,منتشرکننده این خبرجعلی هستند.

این خبر را به نقل از سایت‌های اینترنتی آمریکایی و اروپایی از جمله «آلترانفو» و «لوپست» بخوانید:
«بسیاری از دانشمندان! پنج قاره معتقدند که زمین‌لرزه هائیتی (3/7 ریشتر) به کمک سیستم آب و هوایی «هارپ» ایجاد شده و به کمک این سلاح مخوف است که «امپراتوری آمریکایی-صهیونیستی» نه تنها موجی خارق العاده از سرما را در اروپا پدید آورده تا تلاش‌های مخالفان جهانی با پدیده گرم شدن آب و هوای کره زمین را مسدود سازد، بلکه بلافاصله نیز زمین‌لرزه ویرانگر هائیتی را تدارک دیده تا ناوگان خود را با هدف نهایی اشغال کوبا و ونزوئلا، در دریای کارائیب مستقر سازد.»

نکته قابل تامل در این خبر وجود دانشمندان بسیاری از پنج قاره موجود است که با یکدیگر هم عقیده‌اند که زلزله هائیتی نتیجه هارپ است اما هویت و نام و نشان هیچکدام از این به اصطلاح دانشمندان زمین شناس و یا شاید زلزله شناس فاش نشده است! البته برخی نیز که قدرت تخیل قویتری داشته اند گفته اند که هارپ ایران را هدف قرار داده بود که ,اشتباهاً هائیتی مورد اصابت امواج زلزله‌ساز آن قرار گرفت!!

(این خبر را پرس تی وی خودمان به نقل از نیروی دریایی کشور برادر و دوست! روسیه نقل کرده است)

ارتباط هارپ و زلزله

دکتر ناصر حافظی مقدس، زمین شناس، مهندس زلزله شناسی و استاد دانشگاه در گفتگو با سرویس گزارش روز  درباره پدیده هارپ می‌گوید: «پروژه مطالعاتی هارپ درخصوص مطالعه اصول فیزیکی کنترل کننده یونسفر است که علاوه بر آمریکا چند کشور دیگر نیز در آن مشارکت دارند. هدف اصلی این پروژه بهبود ارتباطات رادیویی بوده است اگرچه ارتش آمریکا در این پروژه بدنبال کنترل و نظارت بر ارتباطات رادیویی می‌باشد.

دکتر حافظی مقدس می‌گوید: « مطرح شده که آمریکا در ادامه پروژه جنگ ستارگان بدنبال نوعی سلاح الکترومغناطیسی جدید است که با فشرده سازی بخشی از یونسفر و انعکاس آن امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا که قدرت حرارتی زیاد دارند را به مناطق مورد نظر در سطح کره زمین وارد کند. این مطلب فرضیه‌هایی است که مشخص نیست قابلیت اجرایی داشته باشد.»

این مهندس زلزله شناسی به ارتباط هارپ و زلزله اشاره می‌کند و می‌گوید: «منشأ شایعاتی که درخصوص ارتباط زلزله با پروژه هارپ وجود دارد شاید از این طریق می‌باشد که زلزله‌های بزرگ همراه با تغییرات وسیع در اتمسفر بالای منطقه کانونی می‌باشند و اغتشاشاتی را در کره یونسفر ایجاد می‌کنند. تلاشهایی جهت استفاده از این پدیده برای پیش بینی زلزله نیز در حال انجام است. اما اینکه با هدایت امواج الکترومغناطیس بتوان در یک منطقه زلزله ایجاد نمود توجیه علمی ندارد.»

دکتر حافظی در ادامه به زلزله خیز بودن هائیتی اشاره می‌کند و می‌گوید: «کشور هائیتی در حاشیه یک گسل فعال قرار گرفته است و در طول تاریخ زلزله‌های بزرگی را تجربه کرده است. زلزله اخیر این کشور با بزرگی 7.3 ریشتر نیز بیش از 60 پس لرزه نسبتاً بزرگ از جمله دو پس لرزه 6 ریشتری داشته است. بنابراین وقوع زلزله در این کشور و شرایط زلزله کاملاً طبیعی بوده است لذا این فرض که در اثر انفجار توسط آمریکا ایجاد شده باشد کاملاً مردود است. حتی فرض تحریک منطقه و وقوع زلزله طبیعی نیز برای یک زلزله بزرگ هفت ریشتری بسیار بعید است.»

بهره برداری از هر فرصتی!

پس از وقوع زلزله هائیتی آمریکا تمام تلاش خود را معطوف به این نمود تا از هر شیوه ممکن به نفع خود از آن بهره برداری کند. انتشار خبر دروغین زلزله هائیتی توسط هارپ و اعزام نیروی نظامی به این کشور زلزله زده گواهی صادق بر این مدعا است.

دکتر محمدعلی رحمانی‌نیا، زمین شناس، کارشناس زلزله شناسی و استاد دانشگاه در گفت وگو با سرویس گزارش روز …….. در تحلیل موضوع هارپ چنین می‌گوید: «در وهله اول باید اشاره کنم که «هارپ» پروژه‌ای است توسط چند کشور جهان از جمله آمریکا، روسیه، ژاپن، کانادا و… دنبال می‌شود و هدف آنها نیز شناخت لایحه آیونو سفیر و مطالعه آن است و در واقع پروژه هارپ فقط مختص آمریکا یا یک کشور خاصی نیست، از طرفی هم ارتش آمریکا در بخش نیروهای دریایی و هوایی پروژه‌ای را درباره جنگ ستارگان دنبال می‌کنند و هدفشان این است که بتوانند امواج الکترومغناطیسی را بر روی زمین برگردانند، که اگر بتوانند این کار را انجام دهند خواهند توانست حرارت زیادی را در نقطه‌ای از زمین ایجاد کنند.»

دکتر رحمانی‌نیا در ادامه تصریح کرد: «اگر زلزله طبیعی اتفاق بیفتد در لایه آیونو سفیر اختلالاتی ایجاد می‌شود و از این اختلالات ایجاد شده در واقع می‌توان وقوع برخی زلزله‌ها را پیش بینی کرد، از همین موضوع آمریکاییان بحث هارپ را پیش کشیده‌اند و در واقع با این اقدام می‌خواهند اذهان عمومی مردم جهان را فریب داده و به نفع خود از آن بهره برداری کنند.»

آیا زلزله هائیتی کار هارپ است؟

دکتر رحمانی‌نیا ضمن اشاره به این موضوع که شایعه ایجاد زلزله آن هم با ریشترهای بالا ابتدا توسط چینی‌ها مطرح شد و آنان مدعی شدند که آمریکا می‌تواند چنین زلزله‌های ویرانگری را طراحی کند، می‌گوید: «همچنان که اشاره کردم پدیده هارپ فقط می‌تواند گرمای بسیار زیادی را در یک گوشه از زمین ایجاد کند و باعث سوختگی پوسته‌ای از زمین شود، درست مثل اقدام مایکروفرها که گرمای زیادی در محیط خودش ایجاد می‌کند و همین گرمای فراوان می‌تواند به تغییر آب و هوایی در آن منطقه که گرما بر آن وارد شده منجر شده و پوسته زمین را برای ایجاد زلزله تحریک کند، اما ایجاد چنین زلزله‌ای مثل زلزله هائیتی به چند دلیل علمی از هارپ برنمی‌آید.»

این زمین شناس و استاد دانشگاه شاهرود در توضیح دلایل علمی خود می‌گوید: «میان زلزله احتمالی توسط هارپ و زلزله طبیعی تفاوت‌هایی هست از جمله اینکه تمامی زلزله‌های طبیعی، به طور طبیعی پس‌لرزه‌هایی هم به دنبال دارد و در زلزله هائیتی هم بیش از 60 پس‌لرزه به وقوع پیوسته، این در حالی است که در پدیده هارپ که یک انفجار است هیچگونه پس‌لرزه‌ای وجود ندارد.»

دکتر رحمانی‌نیا می‌گوید:«اما دلیل دیگر اینکه کشور هائیتی در کنار یک گسل زمین‌لرزه‌ای بسیار بزرگ قرار دارد و در گذشته – قرن 18 – نیز شاهد چنین زلزله‌ای بوده است، در ثانی ایالات متحده آمریکا و هیچ کشور دیگری هنوز به آن مرحله از پیشرفت علمی نرسیده‌اند که بتوانند چنین زلزله‌هایی را در عمق زمین طراحی کنند.»

این استاد دانشگاه معتقد است: «در واقع پروژه اصلی استفاده از هارپ برای بهبود امواج رادیویی است که به اتفاق چند کشور جهان دنبال می‌شود اما بخش اطلاعات علمی و نظامی آمریکا می‌خواهد از زلزله هائیتی به نفع خود بهره برداری کند، این در حالی است که متخصصان زمین شناسی انتشار خبر وقوع زلزله هائیتی توسط سلاح هارپ آمریکا را در حد یک لطیفه یا طنز می‌دانند!چرا که عملاً چنین موضوعی در ابعاد علمی مردود است.»

هائیتی زلزله خیز است

اخبار کاذبی که در هفته‌های اخیر منتشر شد حکایت از این داشت که زلزله هائیتی توسط سلاح هارپ آمریکایی‌ها به وقوع پیوسته، این در حالی است که کارشناسان زمین شناسی و زلزله شناسی این موضوع را کاملاً رد می‌کنند.

خانم رها مهاجر، کارشناس زمین شناسی می‌گوید: «با توجه به اینکه کشور هائیتی در یکی از مناطق زلزله خیز در کنار پلیت اقیانوس آرام و بر روی قاره آمریکا قرار گرفته، لذا زلزله خیزی این منطقه نه تنها بعید نیست، بلکه از لحاظ علمی و تخصصی هم کاملاً اثبات شده است.»

این کارشناس ضمن اعلام این موضوع که وقوع زلزله هائیتی توسط هارپ و دولت ایالات متحده آمریکا هیچگونه توجیه علمی و منطقی ندارد، می‌گوید: «انتشار خبر زلزله هائیتی و اعلام علت آن به وسیله پدیده هارپ به یک ترفند و بازی سیاسی بیشتر شباهت دارد تا یک اقدام علمی اثبات شده، چون برای متخصصین علوم زمین شناسی و تمامی افرادی که فراتر از شایعات و موج رسانه‌ای غربی می‌اندیشند کاملاً عیان است که دولت آمریکا می‌خواهد از این ماجرا به نفع خود بهره برداری کند، چرا که از لحاظ علوم زمین شناسی هرگز وجود چنین سلاحی که به زمین‌لرزه‌ای عظیم بینجامد تأیید نمی‌شود و این موضوع هیچگونه توجیه علمی ندارد.»

هراس سیر از پیاز!

در سال ۱۹۹۹، کمیسیون روابط خارجه و امنیت و دفاع اروپا در گزارشی به پارلمان اروپا از احتمال استفاده از هارپ بعنوان یک سلاح ابراز نگرانی کرده و خواستار پایبندی به مفاد قطع‌نامه‌های سازمان ملل در اینباره گردید. روسها نیز در زمانهای مختلف خطر پروژه هارپ را اعلام کرده اند .

اما نکته مضحک و تامل برانگیز قضیه جای دیگریست ؛ چراکه اتحادیه اروپا در نروژ، و روسیه در نیژنی نووگورود نیز تاسیسات مشابهی در حال فعالیت دارند که از هارپ پرقدرت‌تر می‌باشد!!
روزنامه روسی پراودا در سال ۲۰۰۵ در مطلبی می کوید «در حالیکه سیاستمداران روسی در مورد پروژهٔ هارپ کماکان ابراز وحشت می‌کنند، اما به این نکته کاملا بی‌توجهند که روسیه تاسیسات همانندی در ۱۵۰ کیلومتری شمال نیژنی نووگورود دارد که دارای قدرت مشابه با تاسیسات هارپ است، و مدتهاست مورد استفاده دانشمدان روسی بوده‌است».

در مقایسه با هارپ ۳٫۶ مگاواتی، سایر تاسیسات مشابه جهان بر حسب ERP (Effective Radiated Power) عبارتند از:

EISCAT در نروژ با قدرت ۱۳۰۰ مگاوات

فرستنده صدای آمریکا در دلانو در کالیفرنیا با قدرت ۳۰ مگاوات

SURA در روسیه با قدرت ۱۹۰ مگاوات

رصد خانه آرسیبو دانشگاه کرنل با قدرت ۲۰ مگاوات

HIPAS (آزمایشگاه پلاسمای دانشگاه UCLA) با قدرت ۷۰ مگاوات

با اینکه امکان کنترل آب‌وهوا و غیره توسط پروژه‌هایی مثل هارپ از طرف افرادی چون جسی ونتورا با عنوان «نظریات توطئه» مورد بررسی قرار گرفته، اما منابع متعدد دیگری نیز، از جمله نیروی هوایی آمریکا،این مباحث را مورد بررسی قرار داده‌اند.
لیکن با اینکه چنین موضوعاتی از طرف منابع مختلف بسیاری مطرح گردیده‌اند، اما هیچگونه سند یا مدرک مستدل علمی در پشتیبانی از تاثیرات هارپ و ادعاهای مربوطه تا کنون در مجامع علمی مطرح و یا انتشار نگردیده، و توسط بسیاری از منتقدین «افسانه»و «نظریات توطئه‌انگیز» اطلاق گردیده‌اند.

منبع : خبر آنلاین , wikipedia

به نقل از : کال ویت می

Entry filed under: خواندنی, علمی.

فواید و مضرات مجازات اعدام تاثیر گفتار در زندگی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


توجه توجه

1- به قسمت بزرگسالان حتما حتما مراجعه کنید 2 - حتما به دسته بندی ها یه سرکی بکشید . ضرر نمیکنید 3 - نظر یادتون نره

آمار وبلاگ

  • 601,264 نفر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: